Wszystkie Wpisy>Kokon niemowlęcy - co warto wiedzieć

Kokon niemowlęcy - co warto wiedzieć

Kokon niemowlęcy - co warto wiedzieć

Jaki wybrać? Cena- od czego zależy?

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem kokona dla dziecka?

Kontynuując temat kokonów, w tym artykule zebraliśmy informacje, które będą odpowiedzią na powyższe pytania oraz mogą pomóc Ci w wyborze tego najbardziej odpowiedniego dla Twojego Maluszka.

1. Pamiętaj dla kogo taki kokonik jest przeznaczony. Nie dla Ciebie, rodziny czy znajomych tylko dla Twojego Maleństwa. Dlatego analizując kolejne punkty zawsze pamiętaj o tym pierwszym.

2. Wygląd –najmniej istotny dla dziecka, dlatego tu możemy nieco zapomnieć o pierwszym punkcie naszego zestawienia i dopasować sobie wzór i kolorystykę do naszego gustu. Być może za parę lat dziecko oglądając zdjęcia z okresu niemowlęctwa będzie miało za złe niewłaściwie dopasowaną kolorystykę np. do jego płci, ale jako użytkownik nie odczuje z tego powodu dyskomfortu. Oczywiście poczucie estetyki zawsze jest wskazane. Bardziej istotnym aspektem wyglądu jest wizualna ocena kokona - jego cechy oraz staranność wykonania.

3. Materiały – te znajdujące się na zewnątrz będą miały kontakt ze skórą noworodka. Stąd zdecydowanie zalecane są te naturalne, np. bawełna. Kolejna sprawa to jakość tych tkanin. Droższe, lepsze gatunkowo zwykle cechuje większa miękkość i są przyjemniejsze w dotyku. Nawet wielokrotnie prane będą długo wyglądały jak nowe. Polar Minky raczej zostawmy dla kocyków. Jako wypełnienie naszego gniazdka z kolei lepiej się sprawdzą materiały syntetyczne. Te najlepszeantyalergiczne. Łatwo się je pierze i suszy. Wszystkie użyte materiały powinny posiadać odpowiednie certyfikaty.

4. Wielkość – dopasowana do rozmiarów Maluszka. Pamiętajmy do czego kokon ma służyć. Ma tworzyć dla dziecka przytulne gniazdko. Więc nie powinien wielkością przypominać czteroosobowego pontonu będącego dodatkowym łóżeczkiem czy dla odmiany klaustrofobicznego sarkofagu. Oczywiście maleństwo będzie szybko rosło stąd wskazana jest możliwość regulacji, by kokon rósł wraz z nim. Optymalny rozmiar wewnętrzny to 70 do 75 cm długości oraz 30 do 35 cm szerokości.

5. Budowa – decyduje o komforcie Maleństwa oraz wygodnym użytkowaniu przez rodziców. Boki powinny być na tyle wypełnione by stanowić osłonę np. przed przygnieceniem przez rodzica lub przed stoczeniem się z łóżka. Z drugiej jednak strony nie mogą być zbyt twarde i sztywne by zapewnić odpowiednią przytulność. Zdecydowanie potrzebna jest regulacja boków poprzez sznureczki lub tasiemki. Z haftkami czy napami kokon może być tańszy bo łatwiej go wykonać, ale pozbawiają nas one możliwości płynnej regulacji jego wielkości.

6. Pranie kokona. Gniazdko w trakcie eksploatacji trzeba będzie regularnie prać i to też trzeba mieć na uwadze. Bawełna najwyższej jakości zachowuje swój pierwotny wygląd i cechy nawet po wielokrotnym praniu. Wysokiej jakości silikonowe wypełnienie dobrze zachowuje się w praniu i kokon nie utraci swoich kształtów.

7. Dodatkowe warianty. Wyjmowany materacyk to kolejna opcja. Taki wyjmowany wkład ułatwia pranie kokona i przyspiesza jego suszenie. Przed praniem wystarczy odsunąć zamek i wyjąć wkład. Reszta dużo łatwiej zmieści się w pralce. Częstotliwość prania całego gniazdka można zmniejszyć stosując dodatkowy cienki materacyk. Stanowiący komplet z kokonem nie psuje jego estetyki, a łatwo się go pierze i suszy.

8. Bezpieczeństwo, trwałość i wygoda. O tych ważnych kwestiach decydują zarówno jakość użytych tkanin, odpowiednie certyfikaty jak również sposób wykonania kokona.