Wszystkie Wpisy>Wyprawka - kokon niemowlęcy

Wyprawka - kokon niemowlęcy

Wyprawka - kokon niemowlęcy

Moda czy potrzeba?

Kokon niemowlęcy, gniazdko, kojec, otulacz i wiele innych określeń na jeden przedmiot.
Czy taki kokon jest rzeczywiście niezbędnym elementem wyprawki czy to przejściowy trend?

Moda na takie gniazdka niemowlęce przywędrowała do nas ze Skandynawii. Pragmatyczni Skandynawowie słyną u nas z rozbudowanych programów socjalnych, ale również z przyprawiającego nasze polskie mamy o dreszcz przerażenia sposobu wychowywania małych dzieci. Od najmłodszych lat dzieci są hartowane, dużo przebywają na powietrzu w chłodnym klimacie. Lekarz interweniuje, gdy objawy choroby związane z typowymi przeziębieniami są dużo poważniejsze niż u nas. Skąd zatem taka dbałość o przytulne, ciepłe miejsce dla niemowlaka?

Bez wątpienia wynika to z obserwacji zachowań noworodków oraz skłonności do postępowania w zgodzie z naturą. Maleńkie dziecko po opuszczeniu brzuszka mamy potrzebuje czasu by oswoić się z nowym otoczeniem. Na pewno potrzebuje bardzo dużo bezpośredniego kontaktu z mamą. Również spokojnego, oswojonego i zacisznego miejsca. I tego wszystkiego na tym pierwszym etapie życia maleństwu nie powinno się odmawiać. Jednak każda mama ma również inne obowiązki a także potrzebę spokojnego snu. I właśnie w takich chwilach pomocny staje się mięciutki kokonik. Dziecko w nim czuje się przytulniej niż w obszernym, odkrytym łóżeczku. Dzięki temu jest spokojniejsze i znacznie szybciej zasypia. Zastosowań jest nieskończenie wiele. W końcu nasza maleńka pociecha większość czasu poświęca na sen z niewielkimi przerwami na jedzenie no i… No właśnie… W razie czegoś odpowiednio uszyty kokonik np. w podróży może służyć jako przewijak.

Inne zastosowania to:

Przenośne miejsce do leżenia – maleństwo możemy mieć blisko siebie podczas przeróżnych zajęć w domu. Ułożyć możemy na kanapie, dywanie czy nawet stole. Oczywiście wyżej położone, odkryte miejsca są dopuszczalne do momentu gdy dziecko nie zacznie aktywnie się podnosić, raczkować czy w ogóle przemieszczać.

Łóżeczko w podróży – kokon z odpowiednim wypełnieniem bez obaw możemy zwinąć do niewielkich rozmiarów by po odpakowaniu na powrót nabrał właściwych kształtów i puszystości. wakacyjne wyjazdy czy odwiedziny u rodziny jak znalazł. Niemowlę przyzwyczajone do kokona, zasypiając nawet w obcym miejscu, zawsze będzie czuło się komfortowo.

Przytulny wkładdo łóżeczka, wózka. Wypełnia, chroni, amortyzuje wstrząsy.

Odpowiednie ułożenie dziecka – łatwiej w kokonie ułożyć dziecko np. na boczku po karmieniu Ochrona dziecka – brzegi kokona mogą chronić przed przygnieceniem przez rodziców oraz przed zsunięciem się maleństwa z łożka. Te i wiele innych, gdzie ważne jest zapewnienie dziecku komfortu, bezpieczeństwa, ciepła.